ORTODONTIJA

Ortodontija ir zobārstniecības nozare, kuras uzdevums ir koriģēt nepareizu zobu stāvokli un sakodienu, lai uzlabotu zobu funkcionālās un estētiskās īpašības.

Aicinām ikvienu iepazīties ar ABC ortodontijā!Kā norit ortodontiskās ārstēšanas gaita?

 Lai ārstēšanas process būtu veiksmīgs, jārēķinās, ka tas būs ilgstošs, prasīs ļoti rūpīgu mutes higiēnu un atkārtotas vizītes pie ortodonta:

 1. Pirmā apmeklējuma laikā tiek veikta mutes dobuma izmeklēšana un noņemti nospiedumi no žokļiem, lai izgatavotu diagnostiskos veiduļus. Tiks izgatavotas sejas un zobu fotogrāfijas. Tas atvieglo un padara skaidrāku ortodontiskās ārstēšanas gaitas plānošanu un izskaidrošanu.
 2. Nākamo apmeklējumu laikā notiek mutes dobuma sagatavošana koriģējošo līdzekļu ievietošanai – tiek laboti bojātie zobi, ja nepieciešams – tiek veikta zobu ekstrakcija (izraušana) vai augšžokļa paplašināšana. Pirms brekešu uzstādīšanaas vēlams veikt kārtējo zobu higiēnas procedūru.
 3. Brekešu uzstādīšana – šīs vizītes laikā tiek ievietoti koriģējošie līdzekļi – breketes un sniegti izsmeļoši norādījumi par brekešu un mutes dobuma kopšanu un turpmāko ārstēšanas gaitu.
 4. Pēc brekešu uzstādīšanas vizītes pie ortodonta jāplāno vidēji reizi 6- 8 nedēļās, kad ortodonts izvērtēs ārstēšanas gaitu un veiks brekešu koriģējošo loku maiņu.
 5. Pēc brekešu noņemšanas – jārēķinās, ka zobu un žokļu struktūra ir dinamiskas sistēmas, kas dzīves laikā nepārtraukti mainās. Pēc aktīvā ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, vienmēr ir nepieciešama retensija jeb rezultātu noturēšana ilgtermiņā (visa mūža garumā). Tas nozīmē, ka noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā aparatūra, kas nostabilizē rezultātus un ir labākais veids kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts tik daudz laika. Katram pacientam ir nepieciešams individuālais retensijas periods un režīms (apmēram 6 mēneši visu diennakti;  6 mēnešus tikai pa nakti un pēc tam retāk).

Kad doties pie ortodonta?

Ortodontiskā ārstēšana nepieciešama, ja ir

 •       nepareiza žokļu attiecība. Pacienta augšžoklis vai apakšžoklis neatrodas tam paredzētajā vietā, kā rezultātā veidojas nepareizs zobu sakodiens un rodas zobu problēmas. Tā rezultātā iespējamas arī locītavu problēmas, galvassāpes, grumbu veidošanās, īpaši mutes un deguna apvidū, un sejas asimetrija.
 •        nepareizi izvietojušies zobi. Tie ir stipri sasvērušies uz dažādām pusēm vai izvirzīti no zobu rindas, kā rezultātā zobu rinda nav vienmērīga un rodas sakodiena, zobu un estētiskas problēmas.

Kas jāievēro pacientam?

 • Lai ortodontiskās ārstēšanas rezultāts būtu veiksmīgs, pacientam ir jāievēro visi ārsta-ortodonta norādījumi.
 • Ja ortodontiskā aparatūra netiek valkāta un kopta norādītajā laikā un veidā, ārstēšana nenoritēs kā sākotnēji tika plānots, un arī gaidāmais ārstēšanas rezultāts var nesniegt gaidīto.
 • Ortodontiskās ārstēšanas laikā (īpaši ar breketēm) ārkārtīgi svarīga ir mutes higiēnas ievērošana. Pēc katras ēdienreizes zobi obligāti jātīra ar zobu birsti un zobu pastu. Zobi jādiego ar zobu diegu un jāskalo ar fluoru saturošiem līdzekļiem vienu reizi dienā.
 • Ortodontiskās aparatūras darbojas radot spiedienu uz zobiem un uz kaulu, kur zobi atrodas. Ja kāda no breketēm nokrīt (atlīmējas) vai kaut kas no aparatūras salūzt, tā tiek deformēta vai pazaudēta, var parādīties nevēlama zobu pārvietošanās. Ortodontiskās aparatūras var tikt bojātas ēdot cietu uzturu (sausiņus, burkānus, riekstus, karameles u.tml.). Ja ir radusies kāda no minētajām situācijām, pacientam ir jāinformē ārsts – ortodonts, lai pēc iespējas ātrāk varētu salabot aparatūru vai uzlīmēt breketi atpakaļ uz zoba. Ja tas netiek darīts, ir iespējama zobu pārvietošanās nevēlamā virzienā un var ieilgt kopējais ārstēšanas laiks.


Ārstniecības gaitā izmantojamās metodes*-

Ortodontiskajā ārstēšanā sakodiena korekcija var tikt veikta izmantojot šādas metodes:

1.         Izņemamās vai fiksētās aparatūras 

2.         Breketes

3.         Zobu regulāciju ar kapēm Invisalign full 

4.         Zobu ekstrakcijas 

5.         Žokļu ķirurģiju

1. Izņemamās vai fiksētās aparatūras

Ļoti daudzos gadījumos, lai iegūtu optimālu ortodontiskās ārstēšanas rezultātu, ir nepieciešams lietot papildus aparatūras sakodiena attiecību vai zobu pozīciju korekcijai. Tās var tik izmantotas gan agrīnā vecumā (5 - 10 gadu vecumā) kā ārstēšana, kas samazina ortodontiskās problēmas smaguma pakāpi, gan arī kā daļa no ortodontiskās ārstēšanas pastāvīgajā sakodienā. 

Ortodontiskās ārstēšanas gaitā ļoti bieži tiek lietotas dažādas aparatūras sakodiena korekcijai, kā arī vietas iegūšanai. Aparatūras var būt izņemamas, bet visbiežāk tās tiek uzcementētas (pielīmētas ar speciālu cementu) pie zobiem un tiek lietotas kombinācijā ar breketēm. 

Ortodontiskās plates

Ortodontiskās plates parasti tiek lietotas maziem bērniem agrīnā maiņas sakodienā – laikā, kad mainās priekšējie zobi abos žokļos, kā arī šķiļas pastāvīgie sestie zobi abos žokļos. Platītes parasti tiek lietotas kā agrīnā iejaukšanās, lai samazinātu problēmas smagumu un atvieglotu tālāko ārstēšanu. Ļoti retos gadījumos tās ir kā vienīgais ārstēšanas veids, jo to iespējas ir salīdzinoši ļoti ierobežotas. Visbiežāk tām seko pamata ārstēšana jau pastāvīgajā sakodienā ar fiksētām sistēmām.

Plates var tikt lietotas atsevišķu zobu novietojuma korekcijai, piena zobu aizvietošanai un sakodiena problēmu korekcijai. Tās ir iespējams izgatavot dažādās krāsās, uz tām ir iespējams uzlikt dažādas aplikācijas, lai ieinteresētu pat vismazākos bērnus tās nēsāt.

Ierīces balsta nodrošināšanai

Dažkārt papildus fiksētām breketu sistēmām, lai nodrošinātu ortodontisko balstu jeb nevēlamu zobu pārvietošanos, tiek lietotas ortodontiskās miniskrūves vai miniplāksnes. Tās ir pagaidu ierīces, kuru mērķis ir atturēt zobu vai zobu grupu pārvietošanos nevēlamā virzienā vai tieši pretēji veicināt kādu noteiktu zobu pārvietošanos, neapdraudot citus zobus. Visbiežāk ortodontiskās miniskrūves tiek lietotas pastāvīgajā sakodienā pie smagām sakodiena anomālijām (piem. daudz trūkstošu zobu), kad ortodontiskās balsta ierīces kombinācijā ar fiksētām breketu sistēmām ir veids, kā nodrošināt optimālu problēmas korekciju.

Dažkārt priekšlaicīgi zaudēti piena zobi var radīt vietas trūkumu pastāvīgajā sakodienā, jo pastāvīgajiem zobiem ir tendence pārvietoties uz brīvo vietu. Šādos gadījumos var tikt lietoti vietas noturētāji vai aizvietojošās platītes. Tāpat arī papildus fiksētām breketu sistēmām, lai nodrošinātu ortodontisko balstu, tiek lietotas dažādas papildus aparatūras.

Retensijas aparatūras

Zobu un žokļu struktūra ir dinamiskas sistēmas, kas nepārtraukti mainās dzīves laikā. Pēc aktīvās ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, vienmēr ir nepieciešama retensija jeb rezultātu noturēšana ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā reteineri, kas ir labākais veids kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts tik daudz laika un pūļu. Katram individuālam gadījumam ir nepieciešams individuālais retensijas periods un režīms, ko vislabāk noteiks Jūsu ārsts - ortodonts. Ja ortodontiskā ārstēšana ir veikta žokļu augšanas un zobu maiņas periodā, tad beidzoties augšanai var rasties zobu stāvokļa izmaiņas, un līdz ar to var būt nepieciešama papildus ortodontiska ārstēšana. Ortodontiskās ārstēšanas rezultātu stabilitāti ļoti ietekmē arī katra cilvēka anatomiskās īpatnības.

Ir iespējami dažādi reteineru veidi:

 • Fiksētais reteiners – metāliska stieplīte, kura tiek pielīmēta zobiem no iekšpuses. Šādi reteineri galvenokārt tiek lietota apakšžokļa priekšzobiem. Šī stieplīte ir praktiski neredzama, pacientam netraucē.
 • Retensijas kapes – pilnīgi caurspīdīgas un praktiski neredzamas. Tās tiek lietotas galvenokārt augšžoklī.
 •  Retensijas plates un lodētie reteineri – izgatavoti no plastmasas un metāla sakausējumiem, tiek lietoti gan augšžoklī, gan apakšžoklī


2. Breketes

Breketes ortodontijā ir visbiežāk pielietotais ārstēšanas veids. Ar breketu sistēmu ir iespējams panākt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietojumu visās trijās dimensijās. Pie katra zoba brekete tiek pielīmēta pie emaljas, netraumējot pašu zobu. Visās breketēs tiek iestiprināts loks, kuram mijiedarbojoties ar breketēm tiek koriģētas zobu rindas.

Mūsu klīnikā zobu un sakodiena korekcijai tiek izmantoti dažādi brekešu veidi:

 •  Metāliskās breketes. Tās tiek izgatavotas no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loks breketē tiek nostiprināts ar elastīgām gumijām.
 •  Keramiskās breketes. Tās var tikt izgatavotas no porcelāna vai sintētiskā safīra. Tās ir baltas vai caurspīdīgas, un kombinācijā ar baltā materiāla lokiem, padara zobu regulēšanu praktiski nemanāmu apkārtējiem. Biežāk gan arī keramikas breketes tiek lietotas kombinācijā ar klasiskajiem metāla lokiem, kas padara ortodontisko ārstēšanu vienlīdz efektīvu, un tai pašā laikā daudz mazāk redzamu.
 •  Pašliģējošas breketes ir breketu veids, kur loks netiek stiprināts ar gumiju palīdzību, jo tā fiksācijas iespējas jau ir iestrādātas pašās breketēs. Šo brekešu viena no priekšrocībām ir salīdzinoši mazāka berze, kas veidojas starp breketi un loku. Tomēr lielākā priekšrocība ir mazāka aplikuma uzkrāšanās, jo nav nepieciešamas gumijas, kas notur loku, tādejādi ir vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu. Arī pašliģējošās breketes ir pieejamas gan metāliskas, gan keramiskas. Viens no pašliģējošo brekešu veidiem ir Damon sistēma. Šīs breketes tiek lietotas kombinācijā ar specifiskiem lokiem, kas darbojas uz zobu loku paplašināšanu. Tādejādi ir iespējams izlīdzināt saspiestu zobu pozīcijas bez zobu izņemšanas. 

Alaineru sistēma (Ordoline)

Mūsdienu zobārstniecībā varētu iezīmēt divus galvenos ārstēšanas veidus – viens ir tradicionālās breketu sistēmas un otrs mūsdienīgo, caurspīdīgu plastikāta kapju (alaineru) sistēmas. 

Zobu taisnošanas kapes ir pierādījušas savu efektivitāti ne tikai vieglākos estētiskas zobu taisnošanas gadījumos, bet arī sarežģītās sakodiena koriģēšanas situācijās. Ar kapēm tiek likvidētas spraugas starp zobiem, iztaisnoti saspiestie zobi, salabots sakodiens.

Zobu taisnošanai nav vecuma ierobežojuma. Galvenais nosacījums – būt motivētam un pastāvīgi nēsāt kapes 22 stundas diennaktī.

Ordoline ir jaunākās paaudzes ortodontisko kapju sistēma. Pateicoties inovatīvajām tehnoloģijām, pārbaudītiem ārstēšanas protokoliem un plašai ortodontisko instrumentu klāsta integrācijai, ar Ordoline ortodontiskajām kapēm var veiksmīgi iztaisnot zobus un regulēt sakodienu pat vissarežģītākajos gadījumos.

Ortodontiskās kapes Latvijā kļūst aizvien populārākas. Kāpēc pacienti izvēlas kapes nevis breketes?

- Labāk prognozējami rezultāti.

- Maz pamanāmas uz zobiem.

- Nav alerģiskas, nebojā mutes gļotādu un zobu emalju.

- Ērti ēst un tīrīt zobus.

- Nav jāmaina ēšanas paradumi.

- Mazāk sāp, netraumē vaigus un lūpas.

- Mazāk vizīšu pie ārsta.

REZULTĀTS

Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā var iegūt skaistu smaidu, funkcionālu sakodienu, kā arī netieši uzlabot smaganu veselību. Savukārt, ja pacients izlemj neuzsākt ortodontisko ārstēšanu, visas nevēlamās zobu izmaiņas saglabāsies vai pat pasliktināsies.

Piesaki savu vizīti pie mūsu klīnikas ārstes- ortodontes  Edmondas Niķes jau šodien un padari savu sapņu smaidu par realitāti! 

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.